Sally Rooney to irlandzka pisarka cieszącą się ogromną popularnością, również w Polsce. W 2020 roku premierę miał serial – Normalni ludzie – nakręcony na podstawie jej najlepiej ocenianej powieści. Po sukcesie serialowej adaptacji zdecydowano się przenieść na ekran jej debiutancką książkę, czyli Rozmowy z przyjaciółmi. Czy serial powtórzył sukces pierwszej adaptacji?
O wyjątkowych historiach Sally Rooney
Sally Rooney tworzy z pozoru proste historie, które wpisują się w kanon współczesnej literatury pięknej. Jej powieści poruszają głównie temat relacji międzyludzkich, szczególnie tych trudnych, skomplikowanych. Są one również pełne miłości i prób odnalezienia samego siebie. Wydaje się, że to wszystko już właściwie było, a jednak Rooney w wielu ludziach pociąga za właściwą strunę i wywołuje w nich uczucia, których nie spodziewali się poczuć. Jednych porusza, zmusza do refleksji, innych niestety nudzi.
Obie serialowe adaptacje zobaczyć można na HBO Max. Rozmowy z przyjaciółmi w całości zostały dodane na platformę 3 czerwca. Sezon liczy aż 12 odcinków, został wyreżyserowany przez Lenny’ego Abrahamsona i jest zamkniętą całością.
O czym są Rozmowy z przyjaciółmi?
Rozmowy z przyjaciółmi opowiadają nam historię Frances i Bobbi – studentek, najlepszych przyjaciółek i byłych dziewczyn, z których jedna wciąż darzy miłością drugą. Po drugiej stronie mamy Nicka i Melissę, starsze od nich o 10 lat małżeństwo, które spotykają, i z którymi nawiązują więź. Młode dziewczyny wkraczają w świat dorosłych, w świat kolacji i wakacyjnych wyjazdów.
Frances i Nick wdają się romans, natomiast Bobbi podkochuje się w Melissie. Głównymi tematami, które przewijają się zarówno przez książkę, jak i serial, jest zwyczajna potrzeba bycia kochanym, chociaż nigdy nie wiadomo, z której strony te uczucia przyjdą. Liczy się również to, jak wpłyną one nie tyle, co na życie samych bohaterów, ale ich opinie na temat samych siebie, na temat swoich słabości i tego, czego od życia oczekują.
Czy Rozmowy z przyjaciółmi powtórzyły sukces Normalnych ludzi?
Niestety Rozmowy z przyjaciółmi nie cieszą się taką popularnością, jak Normalni Ludzie. Co jest tego powodem? Mimo dobrze dobranej fabuły, scenografii i ścieżki dźwiękowej, nie jest łatwo przenieść na ekran złożoność relacji i wewnętrzne monologi charakterystyczne dla prozy Rooney.
To książka, jak i serial głównie dla tych, którzy doceniają kunszt języka, ukazywanie problemów z codzienną komunikacją, która jest olbrzymim problemem w wielu związkach. Nie znajdziecie tu zawrotnej akcji, jednak nie jest to powód, by po takie produkcje nie sięgać.